) كار در مدت تحصیل در فرانسه


۱-۶) مجوز موقت كار (ATP)


پس از ثبت نام دریك موسسه آموزشی دانشجویان خارجی امكان دارند شامل نظام دانشجویی تامین اجتماعی شوند و در صورتی كه بورسیه نباشند قانون فرانسه به آنان اجازه كار حداكثر تا ۸۸۴ ساعت در سال یا ۸۴:۳۰ در ماه می دهد، به شرط آنكه مجوز موقت كار را اخذ كرده باشند.
تلاش برای تكمیل درآمد توسط دانشجو امری رایج است. چرا كه كار نیمه وقت در فرانسه پاسخگوی همه هزینه های نیست و تنها درآمدی مكمل است.

از اولین سال شروع تحصیلات دانشگاهی، امكان اخذ مجوز موقت كار با اعتبار حداكثر۹ ماه قابل تمدید وجود دارد. برای تعطیلات دانشگاهی این مجوز با اعتبار ۳ ماهه صادر می شود.
درخواست اخذ مجوز موقت كار باید به اداره منطقه ای كار، پیشه و آموزش حرفه یی (بخش پرسنل خارجی) محل سكونت ارایه گردد. جهت ارایه مدارك باید شخصاً به این اداره مراجعه كنید چرا كه انجام این امر از طریق پست میسر نیست.
DDTEFD
اداره منطقه ای كار، پیشه و آموزش حرفه یی دارای اختیارات اداری منطقه یی است و نشانی آن در شهرداری محا اقامت یا در وب سایت وزارت كار موجود است.
www.emploi-solidarite.gouv.fr

تذكر: مدت زمان دریافت مجوز موقت كار به عنوان مثال از اداره كار پاریس حدود ۳ هفته به طول می انجامد. بنابراین اقدام در این زمینه در اولین زمان ممكن و حداقل ۳ هفته قبل از شروع قرارداد كاری بسیار مهم است.

۲-۶) مدارك مورد نیاز جهت اخذ مجوز موقت كار (برای اولین مرتبه)

-قرارداد استخدام كه توسط كارفرما امضاء شده باشد. (ر.ك. به. تعهد استخدام، قراردادكار یا گواهی كار)
-كپی كارت اقامت دانشجویی سال جاری و صفحات مشخصات فردی و اعتبار گذرنامه
- كپی كارت دانشجویی
-گواهی CNOUS كه مؤید عدم استفاده شما از بورس دولت فرانسه است.
-مدارك مسكن
-یك پاكت تمبر شده با نام و آدرس شما
-یك تقاضانامه مكتوب بر روی كاغذ سفید

۳-۶) قرارداد كار/ تعهد استخدام

این مدارك (قرارداد كار و تعهد استخدام) از یك سو به منظور حمایت از شما در مقابل كارفرما در موارد اختلاف و از سوی دیگر جهت در خواست مجوز موقت كار، الزامی است.
-قرارداد كار باید منطبق با قوانین و تبصره های L ۲۱۲-۴-۲ و L ۲۱۲-۴-۳ قانون كار تنظیم شود.
این مدارك باید نشانگرموارد زیر باشد:
- عنوان كار
-جمع حقوق و مزایا و یا حقوق خالص ساعتی
-طول مدت كار
-محل، ایام و ساعات كار

۴-۶) حقوق
در فرانسه حداقل حقوقSMIC (حداقل حقوق بین شغلی رشد) است كه مبلغ خالص آن بدون كسورات (حدود ۲۰% ساعت كار)، ساعتی ۲۱/۶ یورو می باشد مفید می باشد.

ساعات كار معمولی در فرانسه ۳۵ ساعت در هفته می باشد.

۵-۶)كاریابی

به منظور پیداكردن كار، برای فروشندگان محلی آگهی بفرستید، روزنامه های رایگان نیازمندیهای محله را بخوانید، یا اطلاعیه های تابلوهای موسسه آموزشی خود و یا سوپرماركتها،... را ملاحظه كنید.
تردید نكنید، اطرافیان را در جریان جستجوی كار خود بگذارید.

بعضی از كارهایی كه راحتتر می توان پیدا كرد عبارتند از:
-كلاسهای آموزشی زبان (حدود ۲۴/۱۵ یورو برای هر ساعت)
-نگهداری بچه (حدود ۵ یورو برای هر ساعت)
- ترجمه
-تست كنندگان بازیهای كامپیوتری
-كارهای پیش خدمتی رستوران، ظرفشویی، آشپزی … (به ویژه در رستورانهای زنجیره ای Fast Food)
- پخش بروشور و آگهی

۶-۶) آدرس های مفید

در هر ناحیه از فرانسه، مراكز ناحیه یی فعالیتهای دانشگاهی و آموزشی طی آگهی هایی نصب شده در ساختمانهای خود كارهایی را به دانشجویان پیشنهاد می كنند.
همچنین مركز اطلاع رسانی جوانان و مراكز ناحیه یی آن آگهی هایی را در ساختمانهای خود نصب می كنند.

www.cidj-asso.Fr

وب سایت www.phosphore.com توصیه ها، آگهی ها و آدرس های زیادی را در اختیارتان قرار می دهد كه می توانند به شما در جستوی كار كمك كنند.
سایت www.studyrama.com بخشی تحت عنوان « كار دانشجویی» دارد.

 

۷) هزینه زندگی در فرانسه


با توجه به مواردی چون رستوران دانشجویی، خوابگاه دانشجویی، تخفیفی های ویژه حمل و نقل و اوقات فراغت چون ( سینما، ورزش، كتابخانه، انجمن های دانشجویی و…) دانشجویان در فرانسه از شرایط راحتی برای زندگی بهره می برند. این شرایط گذران نیازهای اساسی و همچنین زندگی فرهنگی دانشجویان را حتی با یك بودجه به نسبت كم هم پوشش می دهد.
با توجه به تعدد تخفبفات مربوط به دانشجویان ،‌متوسط بودجه ماهانه مورد نیاز در پاریس ۱۱۰۰ یورو و در شهرستانها ۸۰۰ یورو می باشد.

نمونه ای از میانگین هزینه ماهانه:
این هزنیه ها بر مبنای سكونت در خوابگاههای دانشجویی خصوصی محاسبه گردیده است:
خوابگاههای دانشجویی خصوصی ۶۰۰ یورو
تغذیه ۲۰۰ یورو
بیمه سلامتی ۴۲ یورو
حق اشتراك تلفن ۴۹/۱۰ یورو + هزینه میزان مصرف
حق اشتراك برق ۲۰/۴ یورو + هزینه میزان مصرف
حق اشتراك گاز ۲ یورو + هزینه میزان مصرف
حمل ونقل شهری ٤٥ یورو
لوازم درسی ٤٥ یورو
-اوقات فراغت ۱۰۰ یورو
-جمع كل: ۱۰۵۰ یورو


قیمت بعضی از اقلام مصرفی در فرانسه
یك عدد نان باگت ۸۰/۰ یورو
یك عدد نان كرواسان كره یی ۱ یورو
یك قهوه ۲ یورو
یك عدد ساندویچ ۳ یورو
پنیر كاممبر ۹۰/۱ یورو
یك كیلو سیب زمینی ۲۰/۱ یورو
یك كیلو برنج ۹۰/۱
یك لیتر شیر ۹۰/۰ یورو
عدد تخم مرغ ۲۰/۱ یورو
یك كیلو استیك ۶۰/۱۸ یورو
یك وعده غذا در رستوران دانشجویی ۴۰/۲ یورو
یک وعده غذا در رستوران های Fast Food حدود 5 یورو
یك وعده غذا در رستوران محله ۱۰ تا ۲۰ یورو
یك بسته سیگار ۲۰ تایی ۵۰/۴ یورو
یك عنوان روزنامه ۰۷/۱ یورو
یك عدد تمبر پست ۴۶/۰ یورو
۴ قطعه عكس در دستگاه عكاسی اتوماتیك ۵۰/۳ یورو
كارت تلفن برای تلفن های عمومی ۵۰ تا ۱۲۰ واحدی ۶۲/۷ تا ۲۴/۱۵ یورو
اجاره یك ماشین رختشویی در خشكشویی ۴/۵ یورو
یك عدد بلیط سینما ۶۰/۷ یورو (برای دانشجویان ۵۰/۴ یورو)
ورودی موزه لوور ۶ یورو
یك بلیط رفت و برگشت پاریس- نیس با T G V (قطار فوق العاده سریع) ۱۳۵ یورو
یك لیتر بنزین بدون سرب ۰۷/۱ یورو
یك شب اقامت در هتل دو ستاره ۶۰ یورو

كالاهای خانگی برقی
مایكروفر بین۱۲۰ تا ۲۱۵ یورو
جاروبرقی بین ۶۰ تا ۱۱۰ یورو
اتو بین ۲۵ تا ۴۵ یورو
تلویزیون بین ۱۱۰ تا ۲۰۰ یورو
دستگاه پخشCD بین ۵۵ تا ۱۹۰ یورو
یك عدد CD ۸۲/۱۹ یورو

 

۸) زندگی روزمره در فرانسه

 


۱-۸) تقویم

سال رسمی در فرانسه اول ژانویه و سال تحصیلی در سپتامبر آغاز می شود.

هفته : ساعات كار معمولی

هفته كاری در فرانسه ۳۵ ساعت است كه ساعات كار برحسب نوع حرفه متغیر است. برای ادارات از ۹ صبح الی ۵/۱۲ و از ۱۴ لغایت ۱۸ می باشد.

تذكر: استراحت ناهار یعنی از ساعت ۵/۱۲ الی ۲ بعدازظهر در فرانسه بسیار مرسوم بوده و معمولاً واحدهای بسیار معدودی از ظهر تا ساعت ٢ باز هستند.
تعطیلات آخر هفته شامل شنبه و یكشنبه می باشد، هر چند دانش آموزان شنبه صبح به مدرسه می روند.

تعطیلات تحصیلی
این تعطیلات هر دو ماه حدود دو هفته می باشند: Toussaint در ماه نوامبر، Noël در ماه دسامبر، تعطیلات زمستانی در ماه فوریه،‌ تعطیلات بهار در ماه آوریل و تعطیلات دو ماهه تابستانی (ماههای ژوییه و اوت)
حقوق بگیران در فرانسه بین ۲۵ تا ۳۰ روز تعطیلات دارند كه این تعداد روز بدون احتساب ایام تعطیل رسمی است.


تعطیلات رسمی
تعطیلات رسمی در فرانسه ۱۱ روز است، در صورتی كه این ایام به عنوان مثال روز پنج شنبه باشد با توجه به تعطیلی شنبه می توان روز جمعه از بین التعطیلین استفاده كرد.
اول ژانویه روز اول سال
اول مه عید كار
هشتم مه پایان جنگ سالهای ۱۹۴۵-۱۹۳۹
چهاردهم ژویه روز ملی فرانسه (انقلاب فرانسه)
۱۵ اوت عروج حضرت مریم
اول نوامبر گرامیداشت مردگان (اموات)
یازدهم نوامبر آتش بس جنگ سالهای ۱۹۱۸-۱۹۱۴
بیست و پنجم دسامبر نوئل
و سه جشن عید پاك در ماه آوریل، پنج شنبه عروج حضرت مسیح درماه مه، روز نزول روح القدس بر حواریون یكشنبه یا دوشنبه در ماه مه یا ژوئن تعطیلات رسمی هستند كه تاریخ آنها متغیر است.

۲-۸) تغذیه و ساعات كار فروشندگان (مغازه داران) در فرانسه
وعده های غذایی مردم فرانسه، ‌۳ بار در روز می باشد
صبحانه هنگام برخاستن از خواب، ‌ناهار نزدیك ظهر و شام حدود ساعت ۲۰ . مهمترین وعده های غذایی فرانسویان ناهار و شام می باشد.

خرید
- سوپرماركتها و فروشگاههای بزرگ معمولاً دوشنبه تا شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعدازظهر باز بوده و فعال هستند. (فروشگاههای بزرگ معمولاً در حاشیه شهرها هستند)

- فروشندگان محلی: نانوایی ها، قصابی ها، فروشندگان مواد پروتئینی،‌ سبزی فروش ها و سوپرماركتهای كوچك معمولاً ۶ روز در هفته و از ساعت ۸ یا ۹ الی ۱۹ و اغلب یكشنبه صبح ها نیز باز هستند. و معمولاً دوشنبه ها بیشتر مغازه ها تعطیل می باشند.

- دوبار در هفته نیز بازار روز در بعضی محلات برپا می شود كه اطلاعات مورد نیاز در مورد روز برپایی وساعات كار آنها را در همان محل بازار باید بدست آورد.
- مضافاً بر اینكه بعضی از سوپرماركتهای كوچك یا خواربار فروشی ها شبها تا ساعت ۲۰ یا ۲۲ فعال هستند.

رستورانها
علاوه بر رستورانهای دانشجویی، شما می توانید برای Fast Food (بین ۵ تا ۶ یورو) كافه ها،‌كافه رستوران ها و رستوران های محلی را انتخاب نمایید.( یك ساندویچ ۳ یورو و غذای روز ۱۰یورو)


كافه ها
كافه ها یكی از اماكن مهم زندگی اجتماعی هستند كه شما به تنهایی یا به صورت گروهی در تمام ساعات روز برای استراحت می توانید به آنها مراجعه كنید. كافه ها در تمام محله ها وجود دارند و با توجه به این كه محلی برای آمد و شد هستند كه شما خیلی زود در آنها شناخته خواهید شد.
به غیر از كافه های محله های مد روز، دیگر كافه ها كار خود را معمولاً صبح زود برای سرو قهوه صبح آغاز كرده و معمولاً تا ساعت ۲۰ باز هستند.

سیگار فروشی ها
سیگار فروشی ها اغلب درون كافه های محله قراردارند و به غیر از فروش سیگار و… محلی برای فروش تمبرهای پستی، تمبرهای مالیاتی( روشی برای پرداخت جریمه ها، یا تهیه برگه های اداری، كارت و بلیط های متر و كارت های تلفن، باطری،‌فندك، بلیط های بخت آزمایی، برگه های شرط بندی مسابقات اسب دوانی ( P M V- Pari Mutuel Urbain ) می باشند. این غرفه ها از ۹ صبح تا ۵/۷ شب باز بوده و با علامت لوزی نارنجی "هویج" قابل شناسایی هستند.

عكس و فتوكپی
در حین انجام مراحل ثبت نام و به هنگام درخواست كارت اقامت به چند قطعه عكس نیاز می باشد. عكس را می توان در شهرداری های، ‌ایستگاهها و بعضی از سوپرماركتها توسط دستگاههای عكاسی اتوماتیك گرفت. هزینه ۴ قطعه عكس ۵۰/۳ یورو می باشد.

ضمناً می توانید در برخی فروشگاههای تخصصی از اسناد خود فتوكپی بگیرید. (در محله های دانشجویی و برخی سوپرماركتها و موسسات آموزشی نیز این فروشگاهها وجود دارند).

 ۳-۸) حمل و نقل

حمل و نقل عمومی شهری

عملیات حمل و نقل در بسیاری از شهرستانهای فرانسه توسط اتوبوس و تراموا صورت می گیرد. شهرهای پاریس، مارسی، لیون، لیل و تولوز مترو دارند.
متروی پاریس پیشرفته ترین مترو و ارجح ترین وسیله حمل و نقل عمومی است. مترو با شبكه سریع اسیر ناحیه یی از پاریس خارج می شود و پاریس را تا حومه در شعاع ۳۰ كیلومتری پوشش می دهد.

بلیط های حمل و نقل بصورت عددی یا دسته های ۱۰ تایی عرضه می شود و قیمت آنها در شهرهای مختلف متغیر است و به طور متوسط ۳۰/۱ یورو برای هر بلیط می باشد. تهیه بلیط های كوپن های هفتگی، ‌ماهانه و یا حتی سالیانه بر حسب نیاز مقرون به صرفه تر است.
به طور مثال: كارت نارنجی یا كارت imagineR برای ایل دوفرانس (پاریس و حومه آن)

تاكسی ها
تعرفه حمل و نقل تاكسی ها بشدت كنترل می شود و تمامی آنها مجهز به تاكسی متر می باشد. برای مثال : مسیر فرودگاه شارل دوگل تا مركز شهر پاریس بیش از ۴۰ یورو می باشد. و یك كورس متوسط در پاریس حدود ۱۵ یورو، توجه داشته باشید كه كرایه ها به هنگام شب، روزهای یكشنبه و ایام تعطیل افزایش می یابد.

قطار
شبكه راه آهن بسیار توسعه یافته است و حتی با قطار فئق العاده سریع TGV تلاش می كند تا با هواپیما رقابت نماید. شبكه راه آهن توسط شركت ملی راه آهن SNCF اداره می شود. بر حسب مدت اقامت ، ‌سن و تاریخ دریافت بلیط، تعرفه های تخفیفی متعددی وجود دارد.
جهت كسب اطلاعات بیشتر می توان با شماره ۰۸۳۶۳۵۳۵۳۵ یا با سایت اینترنتی WWW.sncf.com تماس حاصل نمود.

هواپیما
هواپیما به همه شهرهای فرانسه پرواز دارد و می توان بلیطهایی با قیمتهای بسیار مناسب را تهیه نمود. اطلاعات را می توان از آژانس های مسافرتی یا با سایتهای اینترتی تخصصی كسب نمود.

اتومبیل
كیفیت خوب شبكه جاده یی در فرانسه اتومبیل یك از وسایل حمل و نقل مورد انتخاب مردم است. هر اتومبیل باید بیمه شده باشد و بستن كمربند ایمنی در اتومبیل، و استفاده از كلاه ایمنی در وسائط نقلیه دوچرخ الزامی است.
اتوبانها شهرهای بزرگ را به هم ارتباط میدهند. برای عبور از اتوبانها باید عوارض پرداخت كرد و حداكثر سرعت مجاز در آنها ۱۳۰ كیلومتر در ساعت است.
- جاده های ملی و دپارتمانی در تمامی فرانسه كشیده شده اند و استفاده از آنها رایگان و حداكثر سرعت مجاز بین ۹۰ تا ۱۱۰ و در مناطق مسكونی ۵۰ كیلومتر در ساعت می باشد.

 ۴-۸) بانك

برای گشایش یك حساب بانكی می توانید با ارایه گذرنامه ، گواهی تحصیلی و یك مدرك مسكن می باشد (مانند قبض برق یا تلفن، رسید پرداخت اجاره بها) كمتر از ۶ ماه، به بانك مراجعه نمایید.
اگر شما در یك خانواده سكونت دارید، باید علاوه بر مدارك فوق الذكر یك مدرك شناسایی از صاحبخانه و گواهی او را نیز به بانك ارایه نمایید.

گشایش حساب بانكی شما را مجاز به دریافت دسته چك و یا كارت اعتباری می نماید. دریافت دسته چك رایگان است، در مقابل دریافت كارت بانكی بر حسب نوع كارت و بانك مورد نظر هزینه ای معادل ۱۵ تا ۴۰ یورو برای متقاضی خواهد داشت.

با استفاده از كارتهای بانكی در همه ساعات شبانه روز می توان از طریق باجه های خود پرداز برای برداشت یا واریز وجه (به شرط واریز بیش از ۱۰ یورو) اقدام نمود.
چك بانكی یكی از روشهای پرداخت است كه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

RIB با دسته چك و با تقاضای از بانك تحویل می شود و برای پرداخت یا برداشت پول از حساب بانكی (واریز حقوق، مجوز برداشت مستقیم قبوض، ...) ضروری است.

حساب منفی
با گشایش حساب، بانك مبلغ كسری موجودی مجاز (حساب منفی) را مشخص می نماید. كسری موجودی از میزان تعیین شده بیشتر نباید بشودو هزینه آن را باید پرداخت. اگر میزان كسری موجودی از حد مجاز بیشتر شود حساب شما بسته و دسته چك و كارت بانكی باطل می گردد.

۵-۸) مالیاتها


مالیات بر درآمد
اگر در مدت اقامت در فرانسه مشغول به كار هستید باید مالیات بردرآمد بپردازید. این مالیات یك بار در سال و به درآمدی كه شما در طی یكسال رسمی به دست آورده اید، تعلق می گیرد. این مالیات را باید در پایان سال كاری اظهار و پرداخت شود.

مالیات مسكن
مالیات بر مسكن به صورت سالانه و به نام اشخاصی كه ، در اول ژانویه سال مالیاتی، دارای مسكن یا بهره مند از یك مسكن مبله هستد، تعلق می گیرد. این مالیات جهت تامین بودجه شهر اخذ می شود. مبلغ این مالیات به محلی كه در آن سكونت دارید، بستگی دارد.

مالیات استفاده از رادیو و تلویزیون
مالیات رادیو و تلویزیون مهمترین منبع مالی خدمات دولتی رادیو و تلویزیون است. این مالیات حدوداً ۳/۲ مجموع منابع مالی گروه تلویزیون فرانسه، آرته فرانسه، رادیو فرانسه، RFO ، RFI , INA را تامین می نماید. در صورتی كه شما از یك دستگاه تلویزیون و یا هر دستگاه دیگری كه برنامه های تلویزیون را دریافت می كند، استفاده می كنید باید این مالیات را یكبار در سال بپردازید.
این مالیات توسط واحدهای مالیاتی دیداری شنیداری اخذ می گردد. هزینه تقریبی این مالیات ۱۲۰ یورو در سال می باشد.

مالیات ارزش افزوده
این مالیات ،‌مالیاتی عمومی است كه بر مصرف سرانه تعلق می گیرد. رایجترین نرخها٦/١٩ % می باشد.

۶-۸) پست و مخابرات

فرانس تله كوم شركتی دولتی است و مدیریت تلفن، تلكس،‌فاكس و اینترنت را بر عهده دارد.
بخش تلفن از سال ١٩٩٨خصوصی سازی و رقابتی شده است. غیر از فرانس تله كوم موسسات دیگری نیز اشتراكهای تلفنی برقرار می كنند: سژتل (شماره تلفن ٧)، تله كوم (شماره تلفن ٩). شرایط و قیمتهای اشتراك را با دقت توجه نمایید كه در نهایت هزینه ها شما را غافلگیر نكند.

در فرانسه، شماره تلفن ۱۰ رقمی است و دو عدد اول كد منطقه جغرافیایی مربوطه می باشد.
كد برقراری ارتباط تلفنی از فرانسه به خارج از این كشور ۰۰ و پیش شماره كشور مورد نظر می باشد.
برای برقراری تماس از خارج با فرانسه باید پیش شماره ۰۰۳۳ و بعد شماره مورد نظر باحذف ۰ اول را گرفت.

تلفن عمومی در فرانسه
در اكثر معابر عمومی فرانسه كابین های تلفن سكه ای (كه در حال برچیده شدن هستند) و همچنین كابین های تلفن كارتی وجود دارد. برای تهیه كارت تلفن می توان به پست ، دفاتر سیگار فروشی، ایستگاههای قطار و متروی پاریس مراجعه نمود. قیمت كارتهای تلفن ۵۰ واحدی ۶۲/۷ یورو می باشد. همچنین برای تماس با بعضی از كشورها می توان از كارتهای پیش خرید استفاده نمود.

تلفن های خانگی
اشتراك تلفن خانگی در فرانسه با مراجعه به دفتر فرانس تله كوم منطقه محل سكونت و ارایه درخواست انجام می شود. شما همچنین می توانید از تلفن استیجاری نیز استفاده نمایید. حق اشتراك (آبونمان) تلفن در سراسر فرانسه یكسان و ۴۹/۱۰ یورو در ماه می باشد.

مینیتل
دستگاهی است كه اختصاص به فرانسه داشته و علیرغم ظهور اینترنت كه در حال جایگزین شدن آن می باشد، هنوز مورد استفاده بسیاری از مردم می باشد. مینیتل دسترسی شخصی به بانكهای اطلاعاتی ، مراجعه به راهنمای تلفن فرانسه و راهنمای تلفن بعضی كشورها و خدمات متعدد دیگری را نظیر رزروهای مختلف ، اطلاعات كاربردی ، كاتالوگها و خرید از راه دور را ممكن می سازد. درخواست مینیتل همزمان با درخواست تلفن صورت می گیرد. كه مدلهای مختلف رایگان و پرداختی را دارا می باشد.
تذكر: اگر در میزان و نحوه استفاده دقت نشود ممكن است هزینه های تلفن را به طور محسوس افزایش دهد.

 


تلفن همراه
در فرانسه سه موسسه بازار تلفن همراه را در اختیار دارند. آورانژ (فرانس تله كوم)، SFR و بویوگ كه اشتركها و تعرفه های متعددی (میزان تماس رایگان، انواع بدون اشتراك، تلفن كارتی، ...) را ارائه می نمایند. در هر منطقه به عملكرد موثر هر یك از شركت ها توجه نمایید و سپس بر اساس نیازهای خود مشترك شوید. اگر با تلفن همراه خود به فرانسه می آیید، از همخوانی آنها با سیستم فرانسوی مطلع شوید.

پست الكترونیك
می توان از نشانی پست الكترونیك شخصی در كافی نت ها و یا مراكز اینترنت استفاده نمود . هنوز هزینه ها (۵۰/۱ تا ۹ یورو در ساعت) گران به نظر می رسد. برخی از موسسات آموزشی نشانیهای پست الكترونیك در اختیار دانشجویان می گذارند. و نهایتاً اینكه بعضی از وب سایتها امكان استفاده از E-mail را به صورت رایگان در اختیار می گذارند مانند Hotmail , yahoo , …..

مراكز اینترنت مخابرات فرانسه
www.stalion-iternet.com
۴۲۸ كافی نت مرجع در همه فرانسه در روی سایت زیر معرفی شده اند.
www.emailerie.com/internet.htm


پست
تنها واحد خدمات رسانی پستی دولتی در فرانسه ، اداره ‌پست می باشد و نماد آن تصویر پرنده ای آبی در زمینه یی زرد می باشد. تعرفه های پستی بر مبنای مسیر، وزن و نحوه ارسال مرسولات محاسبه می شوند.
حدود ۱۷۰۰۰ دفتر پستی در سراسر فرانسه وجود دارد.
خدمات پستی شامل ارسال نامه ها و بسته ها ، خرید تمبر، دریافت مرسولات پستی رستانت، تلگرام، تلفن های عمومی، استفاده رایگان از مینیتل ، ‌ارسال یا دریافت حواله می شوند.

انفورماتیك و مولتی مدیا
اگرچه كامپیوتر ابزاری تخصصی است كه توسط ۴۶% از فرانسویان استفاده می شود اما استفاده از آن به داخل خانه ها هم (كه ۲۳% از آنها مجهز به آن هستند) راه یافته است.
چهار میلیون فرانسوی در خانه، در محل كار و در مدارس از اینترنت استفاده می كنند كه این امر نشانگر سرعت فراگیر شدن آن در فرانسه می باشد. هر موسسه ، روزنامه، اداره ،‌شركتی دارای یك سایت اختصاصی است. سایتهای اینترنتی موضوعات مختلفی از قبیل (ورزش، آموزش، سینما، خدمات، … را پوشش می دهند. سایتهای مرجع، سایتهای واسطه دسترسی به اینترنت مانند سایت wanadoo گروه فرانس تله كوم و سایتهای خدماتی رایج ترین سایتها برای مراجعه هستند.

 ۷-۸) سلامتی
در فرانسه، پزشكی آزاد است و هركس می تواند پزشك خود را انتخاب نماید. معهذا به شما توصیه می شود تا از پزشكانی كه با بیمه تامین اجتماعی قرارداد دارند و تعرفه های ثابت تامین اجتماعی را به كار می بندند مراجعه نمایید. این تعرفه برای پزشكان عمومی ۲۰ یورو و برای پزشكان متخصص حداقل ۲۴ یورو می باشد. ٧٠ درصد این مبلغ مسترد می گردد.
ویزیتهای پزشكی كه در خانه انجام می شود، ویزیتهای آخرهفته (تعطیلات) و ویزیت روزهای خاص تعطیل گرانتر است.


دستور پزشك و برگه بیماری
دستور پزشك نسخه تجویز دارو یا دستور انجام آزمایش است كه باید به داروخانه و یا به آزمایشگاه ارائه گردد. برگه بیماری سندی است كه نشانگر هزینه هایی است كه شما متحمل شده اید مانند ویزیت پزشك، داروهای تجویز شده، آزمایشات و ارائه آن همراه با كپی نسخه (دستور پزشك) به مركز بیمه امكان استرداد هزینه هایی پرداختی از سوی بیمه را به شما فراهم می كند.

carte vitale
سیستم carte vitale از سال ۲۰۰۰ ایجاد شد. این كارت كه به صورت رایگان به همه بیمه شدگان اجتماعی تعلق می گیرد، این امكان را برای پزشك یا داروساز فراهم می كند تا به هنگام ویزیت و به روش الكترونیك درخواست استرداد هزینه ها را ثبت نمایند. به این ترتیب نیازی به ارسال برگه بیماری نبوده و استرداد هزینه ها سریعتر انجام می شود.

بخش پزشكی دانشگاهی
این بخش در دانشگاه در خدمت شما است. یك چكاپ كامل پزشكی را برای شما انجام می دهد. بخش طب پیشگیری دانشگاهی، مجموعه ای از خدمات رایگان از قبیل، تشخیص بیماری، تشخیص بیماری دهان و دندان و مشاوره های اختصاصی پزشكی را ارائه می نماید.

بیمارستانها
در فرانسه انواع مختلفی از واحدهای بیمارستانی وجود دارند كه از نظر مراقبتهای پزشكی با یكدیگر تفاوتی نداشته و تفاوت آنها فقط به نحوه استرداد هزینه ها بر مبنای جایگاه آنها می باشد. این بیمارستان ها عبارتند از بیمارستانهای دولتی یا كلینیكهای خصوصی طرف قرارداد با بیمه با ۸۰% استرداد هزینه ها و كلینیك های خصوصی كه با بیمه قراداد نداشته و ۱۰% هزینه ها را مسترد می نمایند.
در هر بیمارستانی یك واحد فوریتهای پزشكی بصورت شبانه روزی فعال است.
در بیمارستانها پرداخت سهم بیمار از تعرفه پرداخت گردد. هزینه بستری چه در بیمارستان های عمومی و چه در كلینیك های خصوصی به ازای هر روز ۶۷/۱۰ یورو است كه باید توسط بیمار پرداخت گردد. كه این هزینه در صورتی قابل استرداد است كه بیمار تحت پوشش بیمه تكمیلی باشد. اگر شما بیمه تكمیلی نشده باشید، هزینه مراقبتهای چشم پزشكی و دندانپزشكی به سختی مسترد می شود. در واحدهای آموزشی پزشكی مربوط به دانشگاهها و مراكز آموزشی می توان از خدمات درمانی رایگان كه توسط دانشجویان سال آخر این موسسات انجام می گیرد، استفاده كرد.
برای دسترسی به لیست مراكز رایگان واكسیناسیون اجباری و مراكز پیشگیری می توانید به شهرداری شهر خود مراجعه نمایید.

داروخانه ها
انحصار فروش دارو در فرانسه در اختیار داروخانه ها است كه با ارائه نسخه پزشك انجام می گیرد. ساعت كار داروخانه ها از ۹ صبح تا ۷ شب و بعضاً تا ۱۱ شب می باشد. روزهای یكشنبه، دوشنبه صبح و روزهای تعطیل داروخانه ها تعطیل می باشد.اما داروخانه كشیك در نظر گرفته می شود. داروساز دارای گواهی دكترای داروسازی و همچنین عضو نظام ملی داروسازان است. داروسازمی تواند مشاوره دارویی به شما را ارایه نماید.

فوریتهای پزشكی و خدمات شبانه
لیست پزشكان و داروخانه های كشیك شبانه در داروخانه ها و نشریات محلی درج می شود. برای استفاده از
تلفنهای ضروری
خدمات اورژانس و آمبولانسSAMU : شماره تلفن ۱۵
آتش نشانی: شماره تلفن ۱۸
برای برقراری تماس با این مراكز و از طریق تلفن سیار فقط شماره ۱۱۲

۸-۸) شهرداری

مدیریت امور عمومی اداری، آموزشی، اجتماعی،‌فرهنگی و ورزشی در فرانسه توسط شهرداری ها صورت می گیرد كه در همه روستاها، شهرها و مناطق مختلف شهرهای بزرگ مستقر می باشند. این شهرداریها مرجع جمع آوری و ارائه اطلاعات عمومی مورد نیاز می باشند. با مراجعه به شهرداری منطقه سكونت خود می توانید به همه اطلاعات و آدرسهای ضروری همچون: سازمانهای ذیصلاح منطقه ای،‌دفاتر مخابراتی، امور برق، مراكز فرهنگی و ورزشی، لیست مراكز واكسیناسیون اجباری رایگان و مراكز پیشگیری دسترسی یابید. برای مراجعه به شهرداری ها با مراجعه به سایت زیر می توانید آدرس مربوطه رااستخراج كنید.
www.amf.asso.fr
به عنوان مثال ذیلاً عناوین بعضی از سازمانهای ذیصلاح معرفی می گردد. لازم به یادآوری است كه آدرس این مراكز بستگی به منطقه سكونت شما داشته و توسط ادارات شهرداری قابل اكتساب است.
فرمانداری ها و بخشداریها: برای دریافت عنوان اقامت. آدرس و اطلاعات بیشتر آنها را می توانید از سایت اینترنتی وزارت كشور بدست آورید. www.intrerieur.gouv.fr
-ادارات منطقه ای كار و امور آموزش فنی و حرفه ای:‌برای دریافت مجوز موقت كار، آدرس و اطلاعات بیشتر را از سایت ویژه وزارت كار دریافت نمایید. www.emploi-solidarite.gouv.fr
-صندوق كمكهای خانوادگی CAF
كمك مسكن
www.caf.fr

صندوق بدوی بیمه بیماری : جهت استرداد هزینه های درمانی

۹-۸)قوانین و مقررات زندگی روزمره در فرانسه


مفقود یا دزدیده شدن مدارك
در صورت بروز چنین اتفاقی مراتب را به نزدیكترین اداره پلیس اعلام نمایید. این اعلامیه را كه شاهد مدعای سرقت یا مفقود شدن مدارك است جهت مراحل كنترل مدارك و قانونی كردن آن در فرمانداری در مراحل بعد نزد خود نگهدارید.
در صورت مفقود شدن گذرنامه مراتب را به سفارت كشور متبوع خود اعلام نمایید تا گذرنامه جدید برای شما صادر شود. با دریافت گذرنامه جدید و ارائه آن به همراه نسخه اعلامیه پلیس، فرمانداری قادر به انجام مراحل بعدی اقامت و... خواهید بود.
در همه مواقع از تمامی مدارك اداری خود یك نسخه كپی نگهدارید تا در زمانی كه احتمالاً مدركی از شما مفقود گردید، سند شناسایی شما باشد.

- سرقت یا مفقود شدن كارت بانكی یا دسته چك
در چنین مواقعی مراتب باید به بانك مربوط اعلام گردد تا حساب مسدود شود.
در ساعات غیراداری با بخشهای زیر تماس بگیرید:
- جهت دسته چك از طریق شماره تلفن ۰۸۳۶۶۸۳۲۰۸ با بخش چكهای سرقت یا مفقود شده بانك فرانسه
- -جهت كارت بانك از طریق شماره تلفن ۰۸۰۳۳۹۳۹۳۹ بخش كارتهای بانكی

مسدود كردن حساب متضمن هزینه می باشد. اكثر موسسات بانكی بیمه هایی را برای سرقت یا مفقود شدن مدارك ارائه می نمایند كه هزینه پیگیری و استرداد هزینه های دریافت مجدد و همچنین ارائه مدارك جدید را پوشش می دهد.

كنترل شناسایی
با توجه به اینكه پلیس می تواند هر فردی را به ویژه در معابر عمومی مورد شناسایی و كنترل قرار دهد،‌ مدارك شناسایی فردی و مدارك قانونی اقامت خود در فرانسه را كه شامل گذرنامه ،‌كارت اقامت و كارت دانشجویی می باشد، همیشه همراه داشته باشید. چراكه در صورت همراه نداشتن مدارك، پلیس می تواند شما را جهت احراز هویت، بازداشت كند. حداكثر زمانی كه پلیس می تواند فردی را جهت شناسایی هویت ساده در بازداشت نگهدارد،۴ ساعت می باشد.

قانون ممنوعیت كشیدن سیگار
كشیدن سیگار در وسائل نقلیه و معابر و اماكن عمومی ممنوع می باشد. در كافه ها ورستورانها نیز قسمتهایی وجود دارد كه در آن سیگار كشیدن ممنوع می باشد.

كنترل بلیط های حمل و نقل
كنترل بلیط در وسائل نقلیه عمومی كه به كرات صورت می گیرد. مبلغ جریمه سوارشدن بدون بلیط در مترو و اتوبوس حدود ۱۱/۳۸ یورو می باشد. برای بلیط قطار مبلغ جریمه در صورت پرداخت فوری معادل قیمت بلیط و جریمه ۲۴/۱۵ یورو می باشد كه اگر فوراً پرداخت نگردد به این مبلغ ۱۱/۳۸ یورو اضافه می شود. تمامی بلیطهای حمل و نقل باید در دستگاه مخصوص سوراخ شوند. هرگونه بلیط سوراخ نشده فاقد اعتبار بوده و مشمول جریمه می شود.

+ نوشته شده توسط جواد رضایی در شنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۸ و ساعت 0:21 |

Powered by WebGozar

تماس با ما